What would you like to search for?

Our News

Конфлікти та співжиття в Українських Карпатах – як фермери та пасічники ділять з великих хижаками спільний простір?


Розуміння конфліктів, які виникають між людиною та дикою природою відіграє важливу роль в збереженні великих хижаків, ефективному менеджменті їх популяцій, а також сталому розвитку місцевих громад в Українських Карпатах. Конфлікти між великими хижаками та людьми є ключовими факторами, які впливають на функціонування сталих традиційних сільськогосподарських практик: бджільництво, вівчарство, випасання худоби в регіоні, а також для збереження життєздатних популяцій рідкісних видів великих хижаків у багатьох регіонах Українських Карпат.

Моніторинг популяцій вовків, ведмедів та рисей, а також моніторинг чисельності, частоти та просторового розподілу конфліктів між великими хижаками та фермерами чи пасічниками було налагоджено в рамках реалізації проектів WWF-Україна в регіонах Українських Карпат. Ця робота є частиною втілення Національних планів дій щодо збереження ведмедя та рисі в Україні. Команда WWF-Україна окреслила попередні результати щодо ключових територій, де відбуваються конфлікти між господарствами та великими хижаками. Як результат, вже вдалось популяризувати серед місцевих громад практики, що запобігають конфліктам, зокрема електроогорожі.



«Протягом 2018-2022 років найбільша кількість конфліктів в межах проектних територій на полонинських господарствах була з вовками (67%). Конфлікти з рисями рідші і траплялися у 22% фермерських господарств. Конфлікти з ведмедями були відмічені у 65% пасічників та у 19% власників полонинських господарств. Якщо брати великих хижаків загалом, то конфлікти з ними відмічені у 71% господарств Українських Карпат. У рамках попередніх проектів WWF-Україна з 2019 по 2023 рік для покращення якості співжиття між дикою природою та місцевими громадами в Українських Карпатах, фермерам та пасічникам було передано 36 електроогорож для запобігання нападам великих хижаків, а також створено та розповсюджено 8 відео-історій про традиційні та сучасні засоби співіснування з дикими тваринами.» зазначає Роман Черепанин менеджер проєктів «Nature FIRST» та  «СОСО».
 

Дослідження представлено на «Forum Carpaticum» – це одна з найбільших міжнародних конференцій присвячена сталому розвитку Карпатського регіону, яка відбувається під егідою Карпатської Конвенції в межах міжнародної ініціативи S4C (Science for the Carpathians). Цього року Форум проходив всьоме у Кракові (Польща) під загальною темою «Карпатське майбутнє – критичні переходи» (Carpathian Futures - Critical Transitions).

 

«Nature FIRST» – проект співфінансується Європейською Комісією, HORIZON Research and Innovation Actions, Грантова угода ID 101060954 “Nature FIRST”. Активності також було підтримані в рамках проекту «СОСО» («Coexistence for Conservation» - «Співіснування задля збереження») Всесвітнього фонду природи України (WWF-Україна), за фінансової підтримки WWF-Польща.



 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію