What would you like to search for?

Our News

Конфлікти та співжиття в Українських Карпатах – як фермери та пасічники ділять з великих хижаками спільний простір?


Розуміння конфліктів, які виникають між людиною та дикою природою відіграє важливу роль в збереженні великих хижаків, ефективному менеджменті їх популяцій, а також сталому розвитку місцевих громад в Українських Карпатах. Конфлікти між великими хижаками та людьми є ключовими факторами, які впливають на функціонування сталих традиційних сільськогосподарських практик: бджільництво, вівчарство, випасання худоби в регіоні, а також для збереження життєздатних популяцій рідкісних видів великих хижаків у багатьох регіонах Українських Карпат.

Моніторинг популяцій вовків, ведмедів та рисей, а також моніторинг чисельності, частоти та просторового розподілу конфліктів між великими хижаками та фермерами чи пасічниками було налагоджено в рамках реалізації проектів WWF-Україна в регіонах Українських Карпат. Ця робота є частиною втілення Національних планів дій щодо збереження ведмедя та рисі в Україні. Команда WWF-Україна окреслила попередні результати щодо ключових територій, де відбуваються конфлікти між господарствами та великими хижаками. Як результат, вже вдалось популяризувати серед місцевих громад практики, що запобігають конфліктам, зокрема електроогорожі.«Протягом 2018-2022 років найбільша кількість конфліктів в межах проектних територій на полонинських господарствах була з вовками (67%). Конфлікти з рисями рідші і траплялися у 22% фермерських господарств. Конфлікти з ведмедями були відмічені у 65% пасічників та у 19% власників полонинських господарств. Якщо брати великих хижаків загалом, то конфлікти з ними відмічені у 71% господарств Українських Карпат. У рамках попередніх проектів WWF-Україна з 2019 по 2023 рік для покращення якості співжиття між дикою природою та місцевими громадами в Українських Карпатах, фермерам та пасічникам було передано 36 електроогорож для запобігання нападам великих хижаків, а також створено та розповсюджено 8 відео-історій про традиційні та сучасні засоби співіснування з дикими тваринами.» зазначає Роман Черепанин менеджер проєктів «Nature FIRST» та  «СОСО».
 

Дослідження представлено на «Forum Carpaticum» – це одна з найбільших міжнародних конференцій присвячена сталому розвитку Карпатського регіону, яка відбувається під егідою Карпатської Конвенції в межах міжнародної ініціативи S4C (Science for the Carpathians). Цього року Форум проходив всьоме у Кракові (Польща) під загальною темою «Карпатське майбутнє – критичні переходи» (Carpathian Futures - Critical Transitions).

 

«Nature FIRST» – проект співфінансується Європейською Комісією, HORIZON Research and Innovation Actions, Грантова угода ID 101060954 “Nature FIRST”. Активності також було підтримані в рамках проекту «СОСО» («Coexistence for Conservation» - «Співіснування задля збереження») Всесвітнього фонду природи України (WWF-Україна), за фінансової підтримки WWF-Польща. 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію