What would you like to search for?

Our News

День Землі у Латвії відбувся на підтримку відновлення та збереження біорізноманіття Чорнобильського заповідника


Щорічно у квітні все населення планети єднається у проведенні різноманітних заходів з метою спонукати людей бути уважними до тендітного і вразливого довкілля Землі. Pasaules Dabas Fonds в Латвії організували концерт "Година Землі 2023" зі збором коштів на підтримку біорізноманіття України, а саме Чорнобильського заповідника, який постраждав внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Метою концерту було підкреслити і нагадати, наскільки важлива для нас природа, і як сильно ми від неї залежимо. Всі кошти від продажу квитків на концерт та пожертви були передані на рахунок WWF-Україна. Як результат, заповідник отримав подарунок у розмірі 6 фотопасток для моніторингу тварин. Запис концерту можна переглянути тут.


Моніторинг тваринного світу в Чорнобильському Заповіднику має велике значення, не тільки для України, але й для всього світу. Це важливо з кількох причин. По-перше, екологічне відновлення після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Катастрофа значно знизила людський вплив на навколишнє середовище, адже через високий рівень радіації відбулась евакуація населення евакуювали. З того часу природа була в змозі відновити себе певною мірою без людського втручання. Моніторинг стану природи допомагає розуміти, як саме відбувається це відновлення. Другим фактором є збереження біорізноманіття. Моніторинг дозволяє стежити за змінами в популяціях тварин та рослин, а також виявляти нові види, що з'являються на території заповідника. 

Також моніторинг має важливість для глобальної науки й освіти, адже Чорнобильський заповідник є місцем для наукових досліджень і навчання. Результати, що ми отримали та отримаємо в майбутньому, є цінними даними для науковців, студентів та громадськості в цілому.


Внаслідок російського військового вторгнення та незаконної діяльності Чорнобильський заповідник зіткнувся з такими наслідками:

- негативний вплив на системи моніторингу: фотопастки та інше обладнання, що використовувались для проведення моніторингу й лабораторних досліджень, були пошкоджені або викрадені. Це вплинуло на повноцінне виконання покладених на Заповідник завдань. Крім того, втрачено ряд даних, що зберігались на комп’ютерах. Це має також вплив на збір нових даних, що може призвести до втрати важливих наукових відкриттів та спостережень;
-
негативний вплив на екосистему: через вторгнення екосистеми Заповідника зазнали значного впливу, який зберігається, незважаючи на деокупацію території. В результаті вторгнення та незаконної діяльності, Чорнобильський заповідник зазнав значних збитків через пожежі, мінування території, зведення фортифікаційних споруд, незаконне використання природних ресурсів (деревина, пісок, тварин). Все це позначилось на екосистемах, які протягом 36 років відновлювались та рухались до природного балансу поза антропогенним впливом.


 

На сьогодні співробітники наукового відділу ЧРЕБЗ складають план для проведення фотомоніторингу великих хижаків (рись та вовк) в осінньо-зимовий період. Передані фотопастки мають допомогти не лише дізнатись чисельність видів на заповідній території, а й дозволять проводити ідентифікацію такого виду, як рись. У майбутньому планується здійснити моніторинг на постпірогених ділянках Заповідника, що допоможе оцінити вплив пожеж на біорізноманіття та процес його відновлення з часом.


Спільна міжнародна робота допомагає природі Україні вже зараз.
 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію