What would you like to search for?

Our News

Європейські водосховища прямують до історичного мінімуму, перевищуючи, навіть, негативний рекорд 2022 року


Ситуація з водною безпекою стає все більш нестабільною як в Україні, так і в країнах ЄС. У 2023 році WWF-Україна розпочинає розробку планів з управління посухами, адже проблема нестачі прісної води може стати однією з ключових вже найближче десятиліття. У своїх підходах WWF-Україна застосовуватиме найсучасніші європейські практики та інструменти. WWF є одним зі співзасновників Global Water Watch — платформи, що надає безоплатну глобально доступну інформацію про воду в режимі реального часу. Дані для платформи отримують за допомогою супутникових даних, машинного навчання та хмарних обчислень. Global Water Watch допомагає спростити доступ до інформації про водні дані, надає можливість адміністраціям реагувати на екстремальні погодні явища та керувати ризиками, що спричинені змінами клімату. Далі наводимо основні тези наших колег та експертів, які проводять дослідження в межах цієї платформи.

У 2022 році було проведено перший аналіз з використанням дослідницької платформи Global Water Watch, що розроблена Google, Deltares, World Resources Institute (WRI) та WWF. Ця платформа використовує дані супутникових спостережень для вимірювання площі поверхні європейських водосховищ.

За даними цієї платформи, водосховища у Франції, Німеччині, Греції, Північній Італії, Нідерландах, Португалії, Іспанії та Великобританії впали до небачених раніше рівнів, а багато з них продовжують знижуватися та досягнуть нового історичного мінімуму до кінця літа 2023 року. Це породжує низку проблем доступності води для промислового, сільськогосподарського та побутового використання. У серпні 2023 року у Німеччині вже перевищено рекордно низькі рівні водосховищ, що були зафіксовані у 2022 році. Рівні води у водосховищах Іспанії неухильно знижуються протягом останніх десяти років, у 2022 році вони в середньому на 23,6% нижче, ніж у 2013 році. Історично низькі рівні у 2022 році у Франції були на 19% нижче їх середнього значення.


«Нещадні хвилі спеки стали визначальною рисою літніх місяців в Європі, з різким зростанням температур і нерегулярними опадами, що зумовлені зміною клімату, погіршенням довкілля внаслідок руйнування природних середовищ і інтенсивного використання води. Це чинить величезний тиск на водні ресурси по всьому континенту», — сказав Стюарт Орр, головний спеціаліст з водного напрямку WWF. «Спільноти всього Світу,  зокрема й громади Європи відчувають зміну клімату, перш за все, стикаючись з водними проблемами — від більш екстремальних посух і повеней до нерегулярних опадів, змінення річкових потоків і танення льодовиків».
 

«Це дослідження показує, що водосховища перестають бути вирішенням проблеми: Європі терміново потрібно інвестувати в здорові річки, озера та водно-болотні угіддя, в природоохоронні активності спрямовані на збільшення природних шляхів зберігання води. Треба забезпечити відновлення стабільніших річкових потоків, пом'якшення наслідків погодних явищ, що стають все більш екстремальними, а також інвестування у кліматично стійку економіку, що ощадливо використовує воду», — додав Орр.

Сільське господарство відчуває на собі наслідки нестачі води вже зараз: місцеві органи влади вводять обмеження на споживання води, а фермери стикаються зі зменшенням обсягів води для зрошення, це призводить до вигорання сільськогосподарських культур та збільшення ризику теплового стресу у тварин. Деякі фермери, навіть, змушені повністю зупинити обробку своїх полів, що загрожує деградацією сільгоспугідь та банкрутства фермерів.

«Наявність подібних даних стану водосховищ є вкрай важливим для розуміння довгострокових наслідків  впливу кліматичних змін на водні ресурси», — зазначив Хессель Вінсеміус, старший гідролог Deltares. «Проблеми з водою нікуди не зникнуть, і це очевидно з отриманих даних. Ми потребуємо консолідованих зусиль всіх європейських країн, щоб впоратися з цими проблемами».

 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію