What would you like to search for?

Our News

Ясінянський лісгосп почав незаконну рубку в пралісах

На території Ясінянського лісомисливського господарства (Закарпатська область) розпочалися протизаконні рубки.

Лісгоспом було виписано лісорубні квитки на санітарні рубки у 37му та 41му відділах 2го кварталу Станіславського лісництва. Відповідна інформація була оприлюднена в реєстрі лісорубних квитків.

Слід зауважити, що на цих ділянках були попередньо ідентифіковані квазіпраліси. 

Праліси та квазіпраліси  - це незмінені або малозмінені господарською діяльністю ліси, що росли без втручання людини, зберегли свою природну структуру, віковий, видовий склад та динаміку. 

Наразі ці ділянки перебувають на одній зі стадій процесу отримання офіційного (квазі)пралісового статусу, тобто охоронного статусу, згідно Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів та природних лісів, затвердженої Міністерством екології та природних ресурсів України 18.05.2018 року.

Навесні 2019 року, у ході верифікації попередньо ідентифікованих ділянок, Ясінянський лісгосп погодився із квазіпралісовим статусом 109,8 га лісів у Свидовецькому л-ві. Лист-погодження

Утім, була частина ділянок, де зі статусом  пралісів та квазіпралісів лісгосп не погодився. Тому, згідно з вищезгаданою Методикою, питання належності 664,2 га у Довжанському, Лопушанському, Чорнотисянському, Станиславському та Свидовецькому лісництвах було винесено на офіційну комісію. Лист про створення комісії та список спірних ділянок.

Комісію було сформовано у липні 2019 року наказом Міністерства екології №258 від 17.07.19 року. Наказ про створення комісії. До її складу увійшли працівники лісового господарства, лісового управління, департаменту екології та науковці з кількох організацій. Комісія під час польового виїзду мала дати відповідь на запитання, чи справді спірні ділянки відповідають критеріям пралісів, квазіпралісів та природних лісів.

Слід наголосити, що до завершення роботи відповідної комісії "на період розгляду спірного питання на лісовій ділянці призупиняється здійснення заходів, що можуть вплинути на результати роботи комісії та підготовку повторного Висновку"

Таким чином, будь-які рубки, що дозволяються після створення комісії є прямим порушенням цієї норми. Саме це наразі відбувається у Ясінянському лісгоспі.

Тоді ж, у липні, роботу комісії з погрозами було заблоковано представниками місцевого населення, які не допустили її представників до лісу. У якості компромісу було вирішено, що робота комісії відновиться після включення представників громад до її складу.

Проте, пропозицій щодо кандидатур від громадськості для включення до складу комісії не надходило.

Робота комісії досі не була відновлена, однак, Ясінянський лісгосп почав вибіркові санітарні рубки щонайменше на двох ділянках "спірних" пралісів, по яким немає рішення комісії.

Крім того, ця рубка є порушенням мораторію на рубки пралісів, що накладений листом Державного агентства лісових ресурсів України від 9.01.2018 року. Це мораторій, що призупиняє видачу лісорубних квитків на попередньо ідентифікованих ділянках до вирішення питання статусу кожної з ділянок. "Ми сподіваємося, що подібний прецедент є швидше виключенням з правила, і лісові управління утримуватимуться від видачі лісорубних квитків на ділянках із невизначеним статусом", - пояснює Андрій Плига, координатор лісових проектів WWF Україна.

"WWF готує звернення до відповідальних органів з вимогою призупинити розпочату рубку. Також, цей факт піднімає питання дотримання вимог лісової сертифікації в даному лісгоспі", - додає Андрій Плига.
© Yuriy Shparyk
На ділянках були попередньо ідентифіковані квазіпраліси
© Andriy Plyha / WWF Україна
У липні 2019 року робота комісії була заблокована

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію