What would you like to search for?

Our News

День Дунаю 2017 у Вилковому: свято осетрових

Святкується 29 червня

Червень для кожного має свою асоціацію: канікули, іспити, перший день літа, відпустка  тощо. Для придунайських громад своя асоціація - День Дунаю. Його почали святкувати з 2004 року за ініціативи Міжнародної комісії із захисту річки Дунай. Тобто,  цьогоріч День святкувався вже в чотирнадцятий раз. Дунайське свято об’єднує  мільйони людей в 14 країнах басейну річки.

Команда WWF в Україні за підтримки Дунайського біосферного заповідника та місцевої влади відзначала свято разом з жителями містечка Вилкове, яке ще називають “українською Венецією”. Цього року День Дунаю у Вилковому був присвячений осетровим рибам, унікальним істотам, що пережили динозаврів і ще й досі плавають водами Дунаю. Цікаво, що це єдина річка у Європі, котра є домівкою відразу для шістьох видів осетрових - російського та атлантичного осетрів, білуги, стерляді, севрюги та шипа.

“День Дунаю об’єднує народи Європи у бажанні зберегти та відновити природні багатства цієї величної річки, - говорить представниця WWF в Україні Катерина Куракіна. - Осетри ж - справжні скарби Дунаю. Шкода, що ці величні істоти сьогодні перебувають на грані виживання. Саме тому всі активності до цьогорічного Дня Дунаю ми вирішили присвятити осетровим рибам. Вилківці  знають про них не з чуток і розуміють, що заради майбутнього дітей та онуків осетрові риби в Дунаї мають бути збережені”.

Свято розпочалося з виступів місцевих вокальних та танцювальних дитячих колективів м. Вилкове.

Іхтіологиня, експертка WWF в Україні Інна Гоч розповідала гостям у секторі спеціальної фотовиставки про багату фауну Дунаю: з картин на відвідувачів дивилися осетрові, пелікани, болотяні черепахи, чаплі та інші жителі дельти.

Поряд з головною сценою за допомогою учасників проекту “Осетрова варта” та кураторки еко-освіти WWF в Україні Тетяни Карпюк місцева дітвора брала участь у ігровому інтерактиві “Еко-стежка”. Учасники відповідали на запитання про Дунай та його жителів.

Левова частина гостей свята спробували свої сили у конкурсі малюнків на асфальті. Тож поруч з 4,5-метровою білугою, котра заздалегідь була намальована для живої демонстрації натуральних розмірів рибини, невдовзі з‘явилися осетрята, карасі, карпи, острови та плавні.

Діти мали змогу візуально познайомитися з більшою частиною представників рибного “населення” Дунаю. У цьому їм допоміг “рибний трансформер”: щоб отримати інформацію про конкретну рибину, потрібно було скласти разом чотири фрагменти одного малюнка.

Площа святого Миколая, де проходило свято, знаходиться на березі Дунаю. Звідси по кладці можна вийти до води. Поруч з берегом місцеві жителі висадили алейку з молодих горіхів, один з яких діти використали, щоб “створити” осетрове дерево побажань. Наймолодші вилківці на маленьких паперових фігурках осетрів писали побажання для себе, своєї сім’ї та міста.

Для нас важливо було якомога більше залучити громаду міста до відзначання Дня Дунаю, - ділиться координаторка проектів WWF в Україні Наталія Гозак. - Це не просто свято, це ще одна можливість привернути увагу до необхідності збереження осетрових риб у водах Дунаю. Ми щиро сподіваємося, що прийде час, коли ці унікальні створіння знову наповнять річку, а місцеві рибалки зможуть, як і їх діди, хвалитися білугами вражаючих розмірів. І ця мета реальна тільки за спільних зусиль - без підтримки від місцевої громади її не досягнути”.


Про осетрових

Осетрові - одні з найдавніших груп риб у світі. Вони існують вже більше 250 мільйонів років і пережили динозаврів без особливих змін. Але згідно Міжнародному союзу охорони природи сьогодні родина осетрових є найбільш вразливою родиною Червоного списку, знаходячись на межі зникнення.

Зараз в північній півкулі мешкають 27 видів осетрових риб. В річці Дунай зустрічається 6 видів цих величних риб, серед яких осетер російський та атлантичний, севрюга звичайна, стерлядь прісноводна, білуга звичайна та осетер шип. В Європейському Союзі тільки в Румунії та Болгарії збереглися життєздатні дикі популяції осетрових риб. П'ять з шести видів в даний час внесені до списку видів, що знаходяться під загрозою зникнення. В давні часи гігантські 7-метрові білуги мігрували по Дунаю аж до Німеччини і годували багато рибальських громад, розташованих уздовж Дунаю. Але цього більше немає.

В Україні окрім Дунаю представники осетрових риб можуть зустрічатися в інших великих ріках. В Дністрі, верхів'ї Дніпра ще збереглися життєздатні популяції стерляді, а у пониззі Дніпра, північно-західному Причорномор'ї та Азовському морі досі можна зустріти залишки популяцій севрюги, білуги й російського осетра.
 
 
 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію