What would you like to search for?

Our News

Волонтери порахували диких зубрів Цуманської Пущі

Фото+відео

Цими вихідними пройшов унікальний волонтерський виїзд. Волонтери відвідали волинські ліси із дуже важливою і вкрай необхідною задачею: допомогти працівникам Ківерцівського національного парку «Цуманська Пуща» порахувати останніх волинських зубрів.

Національний парк був створений Указом Президента України у 2010 році, але його адміністрація почала існувати лише наприкінці 2015 року. Щоправда, є одне «але»: при створенні парку лісовий масив, де власне мешкають зубри і який мав стати невід’ємною складовою парку – заказник «Зубр» - було виключено із його меж! Таким чином, хоч зубр і є емблемою парку, але в зимовий період звірі тримаються за його межами – на території двох мисливських господарств, де перебувають під постійною загрозою від проведення масштабних облавних полювань на кабанів чи оленів, під час яких умисно чи неумисно жертвами можуть стати самі зубри.

Численні сліди крові від полювань на кабанів та оленів наштовхують на серйозні побоювання щодо майбутнього зубрів

Їхня чисельність внаслідок тотального і неконтрольованого полювання скоротилася з понад 200-от осіб на початку 1990-х до трохи більше ніж десятка зараз (точна інформація нацпаркові була невідома). Подальше виживання цієї популяції залежить від мисливських господарств, які зовсім не зацікавлені у збереженні диких лісових биків – адже останні привертають надто багато уваги до цих мисливських земель і, відповідно, їх власників.

Тому перед працівниками національного парку стояло важливе завдання – провести незалежний облік зубрів, встановити точну їхню чисельність  і змусити мисливські господарства взяти їх на баланс при інвентаризації.

Для виконання цього завдання долучилися наші волонтери з Києва, Харкова, Житомира, Рівного та Львова, а також небайдужі активісти з Луцька.

Ми провели декілька загінних обліків і, на великий та приємний подив співробітників нацпарку, знайшли не одне, а цілих два стада зубрів – одне, в 9 голів включно із телям, на території Звірівського мисливського господарства, а інше стадо, яке власне і стало несподіванкою – в 7 голів, теж разом із телям, на території угідь товариства «Майдан Мисливський». Головне, що обидва стада були зафільмовані на відео, які є неспростовними доказами і завдяки яким Ви можете спробувати відчуття почуття, які нас охоплювали!
Це є великим щастям, бачити в лісі зубрів, які в першій половині ХХ століття майже повністю були винищені людиною і збереглися лише в зоопарках, звідки знову були поширені лісами Східної Європи. Тепер нашим завданням є недопущення повторення сумної ситуації з їхнім зникненням!

Окрім побачених двох стад, за слідами на снігу на території угідь «Майдану Мисливського» обліковано ще два великих одиноких самці. Ще два самці зубра живуть в лісі на території великого вольєру.

Відео волонтера Марії Доманської

Таким чином, сумарна чисельність облікованих зубрів виглядає дещо оптимістичніше, ніж передбачав національний парк – сумарно цілих 20 диких лісових биків досі ходять лісами Пущі, і, що особливо радує, серед них є і молоді телята!

Відео волонтера Дмитра Кузьменка:
 


Окрім зубрів, волонтерам пощастило познайомитися із їхніми численними сусідами – зграями кабанів, оленів та козуль, що з цікавості інколи підпускали волонтерів просто впритул!

Таким чином, тепер, після встановлення з допомогою волонтерів точної чисельності, мисливським господарствам вже важче буде по-тихому відстріляти зубрів, стверджуючи, що їх насправді менше, ніж насправді.

Ми дякуємо всім волонтерам за участь у такому важливому заході, а також співробітникам і директору парку за організацію нашого виїзду! 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію