What would you like to search for?

Our News

Європа встановила рекорд зі звільнення річок від перешкод: вперше демонтовано понад 500 бар’єрів за рік

  • 542 греблі та інші штучні бар'єри демонтовано в 23 країнах у 2024 році — на 11% більше за попередній рік
  • Відновлено природну течію 2900 км річок Європи
  • У чотирьох країнах вперше в їхній історії демонтували річкові бар’єри 

Рух за демонтаж гребель (Dam Removal Movement) встановив новий рекорд у Європі у 2024 році — щонайменше 542 бар'єри були демонтовані. Це дозволило відновити вільну течію понад 2900 км річок, що сприяє підвищенню кліматичної стійкості, зміцненню водної та продовольчої безпеки, а також відновленню біорізноманіття.

Новий звіт Dam Removal Europe 2024 свідчить: торік у Європі демонтували понад 500 гребель та інших штучних перешкод, що перешкоджали вільній течії річок — це абсолютний рекорд, на 11% більше, ніж у 2023 році, і в п’ять разів більше, ніж у 2020-му. 

Чотири країни — Боснія і Герцеговина, Хорватія, Чехія та Туреччина — вперше демонтували бар’єри на своїх річках, офіційно долучившись до європейського руху за вільні річки. Разом із ними демонтаж гребель у 2024 році відбувся вже у 23 країнах — рекордно широке охоплення на "карті змін".

   Рисунок 1. Кількість демонтованих бар’єрів у 2024 році.

Примітки: Країни, які офіційно вперше демонтували бар’єри на своїх річках, позначені зірочкою (*).


Рік

Кількість демонтованих перешкод на річках

Кількість країн

2020

101

11

2021

239

17

2022

325

16

2023

487

15

2024

542

23

 

"Ще один рекордний рік демонструє: у Європі зростає підтримка демонтажу гребель та інших штучних перешкод на річках — як громади, так і уряди дедалі краще розуміють, чому важливо зберігати та відновлювати безперервність течії — це користь і для природи, і для нас із вами, — зазначив Єлле де Йонг (Jelle de Jong), виконавчий директор WWF-Нідерланди. — Здорові, вільні річки — це ключ до адаптації до кліматичних змін та збереження біорізноманіття. Але саме в Європі річки найбільш “зарегульовані” у світі. Щоб змінити це, ми маємо масштабувати рух з демонтажу застарілих гребель і щороку встановлювати нові рекорди".

Понад 1,2 мільйона різноманітних штучних перешкод — від гребель і шлюзів, кульвертів, порогів та інших інженерних споруд — переривають безперервність течії річок по всій Європі. Багато з цих конструкцій вже давно втратили своє призначення, але досі шкодять природі. Вони порушують вільну течію річок, блокують перенесення донних відкладень і поживних речовин, а також часто є непереборним бар’єром для водних мешканців. Це послаблює стійкість річкових екосистем та зменшує їхню здатність до самовідновлення, підтримки якості води та біорізноманіття. Наслідки — драматичні: з 1970 року чисельність мігруючих прісноводних риб у Європі скоротилася на 75%

"Демонтаж гребель — це перевірене рішення: швидкий і економічно вигідний спосіб відновити  річки, що постраждали від людського втручання, та допомогти громадам і природі адаптуватися до дедалі сильніших наслідків зміни клімату, — каже Кодруца Саву (Codruța Savu) з WWF EPO, партнера коаліції Living Rivers Europe. — Вражає, що такі країни, як Фінляндія та Франція, вже демонтували понад 100 бар’єрів кожна. Але ще більше надихає те, що до руху долучається дедалі більше нових країн. Якщо ми справді хочемо зберегти наші річки й досягти амбітної мети ЄС щодо відновлення природи (Регламент про відновлення природи), кожна європейська держава має долучитися до руху з демонтажу штучних перешкод на річках".

На фото показано скупчення наносів вище за течією греблі на річці Валсан, Румунія (© Dick Harrewijn)




 

Мертва атлантична сьомга (Salmo salar) — мігруючий вид риб, чисельність якого постійно зменшується (© Arthur de Bruin)

 

Вперше Фінляндія очолила рейтинг із демонтажу річкових бар’єрів — в країні прибрали щонайменше 138 перешкод! За нею йдуть Франція, Іспанія та Швеція. Більшість із цих бар’єрів — це застарілі інженерні споруди (водоскиди, пороги), які можна прибрати відносно недорого, але водночас це дає значний загальний ефект для відновлення річок.

До прикладу, у 2024 році в Італії на річці Giovenco сталося справжнє "перезавантаження природи" — на відрізку довжиною 11 км демонтували п’ять штучних бар’єрів. Уперше за десятки років річка знову потекла вільно — це шанс на нове життя для мігруючих риб, птахів і водних тварин, наприклад, видр. Річка з відновленою течією створює здоровіше середовища існування для багатьох видів флори і фауни, зменшує ерозію та допомагає стримувати повені. Маленький крок — великий ефект для екосистеми.

2024 рік став знаковим не лише через рекордну кількість демонтованих перешкод на річках — саме цього року набув чинності новий Регламент ЄС про відновлення природи. Один із його найамбітніших пунктів — відновити вільну течію на 25 000 км європейських річок до 2030 року, переважно шляхом демонтажу гребель та інших штучних бар'єрів. Це також важливий крок для досягнення глобальної мети ініціативи Freshwater Challenge. Вона передбачає відновлення 300000 км фрагментованих річок у всьому світі до 2030 року. 

 Вільнотекуча ділянка на річці Лех, Австрія (© Arthur de Bruin)

 

"Наразі значна частина річок у Європі зазнала фрагментації через велику кількість штучних перешкод, що призводить до порушення гідроморфологічних процесів, втрати біорізноманіття та створення загроз для прибережних територій. Одним із ключових методів вирішення цієї проблеми є демонтаж гребельекологічно значущий процес, що дозволяє відновити природний стан річкових екосистем. Демонтаж гребель стає важливим інструментом екологічної трансформації, сприяючи відновленню природних середовищ, забезпеченню сталості річкових систем і вирішенню економічних та соціальних викликів", — зазначає Оксана Коваленко, керівниця напряму "Вода" WWF-Україна. 

Вільнотекучі річки — євроінтеграційне зобов’язання України!

WWF-Україна, починаючи з 2018 року, системно працює над відновленням вільної течії річок. У 2020–2022 роках в межах міжнародного європейського проєкту "Відкриті річки", за підтримки грантового фонду Open Rivers Programme (Нідерланди), ми реалізували масштабну ініціативу з демонтажу застарілих, не функціонуючих гребель у басейні річки Черемош.

Топ-5 переваг демонтажу гребель: 

  1. Відновлення екосистем. Будівництво гребель часто порушує природну динаміку та функціонування річок. Їх демонтаж сприяє відновленню природних процесів, таких як транспорт наносів і міграція риб. Це позитивно впливає на стан річкових екосистем, сприяє відновленню біорізноманіття та покращує умови для існування водних організмів.
  2. Покращення якості води. Греблі можуть накопичувати осад, мул та забруднюючі речовини, що погіршує якість води. Відновлення природної течії сприяє зменшенню застою води, покращенню її аерації та природної фільтрації, що веде до підвищення якості водних ресурсів.
  3. Забезпечення міграції риб і водних організмів. Вільна міграція є критичною для багатьох видів риб та інших водних мешканців, адже вона необхідна для їх розмноження, харчування та підтримання екосистемного балансу. Греблі, блокуючи ці маршрути, негативно впливають на популяції риб і змінюють природні умови для їх існування. Демонтаж гребель дозволяє відновити ці міграційні шляхи та природні оселища.
  4. Зменшення ризиків затоплення. Старі або пошкоджені греблі можуть становити загрозу затоплення прилеглих територій, особливо в населених пунктах. Їх демонтаж допомагає знизити ці ризики, підвищуючи безпеку місцевого населення та територій.
  5. Економічна ефективність. Утримання та ремонт старих гребель може бути значно витратним. Демонтаж часто є економічно більш  доцільним рішенням у довгостроковій перспективі, дозволяючи уникнути постійних витрат на обслуговування та ремонт.

Про ініціативу Dam Removal Europe

Рух за демонтаж гребель у Європі (Dam Removal Europe) — це коаліція з шести організацій: Всесвітнього фонду природи (WWF), The Rivers Trust, The Nature Conservancy, European Rivers Network, Rewilding Europe та Wetlands International Europe. Головна мета руху — відновити безперервність течії річок і струмки у Європі.

Ініціатива прагне зробити демонтаж гребель та інших штучних бар’єрів визнаним і широко застосовуваним інструментом для екологічного відновлення масивів поверхневих вод. Ініціатива створює європейську мережу однодумців  та просуває цілісний підхід до прибирання перешкод на річках.

Детальніше: www.damremoval.eu

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію