Відновлення о. Малий Татару | WWF ukraine
О. Малий Татару – один з дунайських островів, що входять до складу регіонального ландшафтного парку „Ізмаїльські острови”. Острів має завдовжки 6 км, завширшки – 1,6 км, загальна площа – 738 га.

Біля 50 років тому острів був віддамбований. Після осушення о. Татару став придатним для розвитку сільського та лісового господарства: частина острова була засаджена тополею для отримання деревини, тут також випасали домашню худобу (коні, свині та інші). Проте віддамбування острова принесло велику шкоду місцевій екосистемі: дамби, перегородивши шлях воді Дунаю, обмежили нерест риби, якість води у внутрішніх озерах почала знижуватися без припливу свіжої дунайської води зі щорічними паводками, рослинність без природного затоплення та надходження біогенів та поживних речовин почала деградувати та перероджуватися.

Суть проекту
Для вирішення цих проблем представниками Ізмаїльського лісового господарства, місцевих влад та Всесвітнього фонду природи 30 жовтня 2003 року був офіційно відкритий модельний проект відновлення о. Малий Татару у межах реалізації Бачення – концепції майбутнього Дунайської Дельти. За допомогою сучасної землерийної техніки дамби, що оточували острів Татару, були знесені. Шлях для дунайської води був відкритий та навесні 2004 року острів пережив перший паводок за довгі 50 років. З того часу ведеться постійний нагляд за відновленням природних процесів та впливом щорічних паводків на екосистему острова.

Результати
Довгоочікуване затоплення принесло перші результати: в озеро у центрі острова зайшла на нерест риба, рослинність прируслового лісу опинилася буквально „у рідній стихії”, отримавши потужний поштовх до розвитку, оновлення води у центральних каналах запобігло їх заболочуванню. Окрім того, на острові було припинене випасання домашньої худоби та господарське розведення тополі.

За ці 12 років поступово відбувається відновлення природних процесів розвитку острова: вертикальне зростання зовнішнього берегового кільця, затоплення та обмін води у центральній його частині тощо. Безумовно, повне відновлення острова не може відбутися у такий недовгий термін, беручи до уваги, що деградація екосистеми тривала кілька десятиліть. 

На острові також реалізується проект природного випасання, що забезпечує розвиток та оновлення рослинності. О. Татару надає чудову можливість для екотуризму, тому що після відновлення найкращим чином демонструє природний вигляд Дельти Дунаю.