"Зелені" новорічні свята | WWF ukraine
© WWF-DCP

"Зелені" новорічні свята

Наближаються такі улюблені українцями свята, як Новий рік і Різдво, а разом з ними - гарний настрій, час, із задоволенням проведений в колі родини й друзів, а також безліч подарунків і сюрпризів. Але, зробивши подарунки близьким, не забудьте подбати й про довкілля. Нехай свято для народу буде святом і для природи! Виявляється, можна святкувати Новий рік з мінімальними збитками для Землі. Дізнайтеся, як це зробити, з наших "зелених" порад!

© WWF-DCP

Обираємо ялинку

Якщо ви вирішили придбати живу зелену красуню, то обирайте лиш ті дерева, що мають спеціальні позначки. Справа в тому, що такими бирками з вигравійованим лазерним штрих-кодом лісники позначають спеціально вирощені та офіційно спиляні для свят дерева. Позначка розміщуються на нижній частині стовбура ялинки. Зрубані нелегально браконьєрами хвойні такої позначки точно не мають. На ялинку у горщику варто звернути увагу, якщо у вас є можливість  після свят висадити її у ґрунт.

 
Імпровізуйте! Створіть новорічне дерево з підручних предметів, наряджайте гірляндами кімнатні рослини, створіть ялинку із книжок або прикрасьте живу на подвір'ї. До того ж, з давніх-давен українці на Різдво ставили дідуха - сніп жита чи пшениці, що символізував добробут, мир та злагоду в родині. А от штучна ялинка не є вдалою альтернативою: при виготовленні пластику використовуються нафтопродукти та викопне паливо. Пластик потребує багато енергії. Рано чи пізно таку ялинку доведеться замінити, і поки ви радітимете новій, стара стане відходом, що не переробляється.

Чим же прикрасити вашу ялинку чи оселю? Скачайте інструкції для вирізування чудових витинанок з різними тваринами. Для зменшення впливу на Планету, використовуйте для сніжинок чорновички чи старі журнали. Підійде, також, перероблений чи FSC-сертифікований папір.

© WWF-DCP

Накриваємо стіл

Зазвичай у західній Європі перед тим, як потрапити на різдвяний стіл, продукти “подорожують” сотні чи, навіть, тисячі кілометрів. Уявляєте, які це затрати? Товари, які продаються в Україні, ймовірно, подорожують менше. Та можна зробити свій стіл ще екологічнішим.  Купуйте продукти, які виробляються у нас, які є типовими для українського зимового сезону, а ще продукти без надмірної й часто непотрібної упаковки.

Якщо ви купуєте ікру на новорічний стіл, робіть це відповідально, без шкоди для дикої природи Наприклад, осетрові риби, котрі є джерелом чорної ікри, знаходяться на межі вимирання, а отже, перевіряйте, щоб купована вами, чорна ікра була вирощена виключно в аквакультурі. Не купуйте чорну ікру в “кишенькових” магазинах, звертайте увагу на інформацію вказану на упаковці, на маркування CITES. Якщо це м‘ясо осетра, зверніть увагу на його розмір: аквакультурна риба зазвичай з однієї партії, а отже - одного розміру.

© WWF-DCP

Купуємо подарунки

Даруйте потрібні подарунки, якими можна користуватися й далі.Якщо Вам подарували щось непотрібне - не викидайте це. Пошукайте, можливо, знайдеться людина, якій цей подарунок буде до вподоби.

При купівлі електроприладів у подарунок, вибирайте найекономніший клас А+. Стереосистеми й телевізори можуть не відключатися повністю, а залишатися в "режимі очікування". У цьому режимі вони витрачають до 10% від їхнього нормального споживання енергії. У Великобританії тільки телевізори в режимі stand-by витрачають електроенергії на 75 млн. євро на рік.

Уникайте подарунків на батарейках. В Україні є проблеми з їх утилізацією. Також, батарейки дають менше енергії, ніж використовується при їхньому виготовленні. Набір акумуляторів, що можна перезаряджати, з легкістю замінить батарейки.

Обирайте тільки паперове пакування без пластику (і бажано з переробленої сировини) та не забудьте його здати на переробку.

© WWF-DCP

Електронні листівки

Найпростіший спосіб привітати друзів з Новим роком - надіслати веб-листівки через інтернет, це заощаджує папір і вимагає мінімальних витрат енергії. Якщо ж дуже вже хочеться відправити паперову, хай вона буде з переробленого паперу.

© WWF-DCP

Плануємо наступний рік

Складаючи список завдань на наступний рік, додайте до переліку щось, що може допомогти зберегти природу. Це легко, вартує лиш спробувати. Наприклад, почніть сортувати сміття або придбайте багаторазове горнятко для кави, або записуйтесь у волонтери дикої природи WWF чи долучайтесь до ініціативи “Разом за природу”.

WWF в Україні вітає вас зі святами і бажає провести їх з користю для природи!

© WWF-DCP

Святкові канікули

Якщо Ви хочете покататися на лижах або сноуборді у святкові дні, уникайте схилів, вкритих штучним снігом. Його виробництво вимагає багато енергії, а використовувана вода збирається у спеціальні резервуари. Останні дослідження показують, що це зменшує частоту й інтенсивність опадів у регіоні: що більше в регіоні виробляється штучного снігу, то рідше там іде дощ. Іноді штучний сніг містить хімічні речовини, які навесні змиваються з гір вниз у долину, у містах же водопроводи часто беруть воду з гірських районів.

© WWF-DCP