The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Карпатські річки під тиском енергетичних проєктів: що відомо зараз про плани будівництва ГЕС на Пруті та Черемошах
Попри екологічні ризики, спротив науковців і громад, у Карпатах активізувалися проєкти будівництва гідроелектростанцій. Що відбувається зараз і як триває боротьба за збереження унікальної природи регіону — дізналася Українська природоохоронна група.
ГЕС на річках Черемош і Білий Черемош
ЩО ВІДОМО?
Міні-ГЕС планують збудувати на Білому Черемоші (с. Голошино, Івано-Франківська обл.) та Черемоші (с. Розтоки, Чернівецька обл.). Це спроба "реанімувати" проєкти 2013 року, які раніше зупинили через опір місцевих жителів.
ЯКА СИТУАЦІЯ НАРАЗІ?
Чернівецький рибоохоронний патруль офіційно виступив на захист річок, застерігаючи, що будівництво ГЕС становить екологічну загрозу для гідрологічного режиму, рідкісної іхтіофауни (зокрема, з Червоної книги України), та може призвести до незворотних втрат біорізноманіття. Це також нівелює державні інвестиції у природоохоронні заходи та порушує режим охорони іхтіологічного заказника місцевого значення "Черемоський".
“Реалізація проєктів щодо будівництва гідроелектростанцій на річці Білий Черемош у селі Голошино Верховинського району Івано-Франківської області, а також на річці Черемош у селі Розтоки Вижницького району Чернівецької області може негативно впливати на гідрологічний режим річок і на екологічну рівновагу в регіоні загалом. Річки Білий Черемош і Черемош є гірськими водотоками, в яких сформувалась унікальна екосистема з високим ступенем чутливості до змін. Зокрема, ці річки є місцем проживання ряду рідкісних видів риб — лосось дунайський (Hucho hucho), струмкова форель (Salmo trutta fario), харіус європейський (Thymallus thymallus) та інші. Ці види є не лише біологічно цінними, але й індикаторами екологічної стабільності водних екосистем”, — підкреслює Чернівецький рибоохоронний патруль.
Зазначимо, Всесвітній Фонд природи WWF-Україна починаючи з 2018 року системно працює над демонтажем кляуз та відновленням вільної течії річок у регіоні. У 2020–2022 роках WWF-Україна в межах міжнародного європейського проєкту "Відкриті річки", за підтримки грантового фонду Open Rivers Programme (Нідерланди), реалізував масштабну ініціативу з демонтажу застарілих, не функціонуючих гребель у басейні річки Черемош.
На території Національного природного парку "Верховинський" були очищені русла річок і струмків, що дозволило відновити проточність понад 500 км водних шляхів. Основною метою проєкту було відновлення біорізноманіття та покращення гідрологічного стану річок Білий і Чорний Черемош.
ГЕС на річці Прут Матеївецької громади Івано-Франківської області
ЩО ВІДОМО?
На території Матеївецької громади Івано-Франківської області планують зведення каскаду гідроелектростанцій на річці Прут.
Як повідомляють журналісти “Informator.ua”, 27 вересня 2024 року на позачерговій сесії депутати Матеївецької ради дозволили ТОВ "Деверсіті Груп" розробити проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенерувальних підприємств, установ і організацій - по 12 га на землях поза межами сіл Замулинці, Матеївці та Перерив.
Представники приватної компанії повідомили, що восени отримали замовлення від місцевої ради на розробку детального плану території. Згідно з цією документацією, передбачено відведення ділянок для будівництва мінігідроелектростанції.
"Буде збудована дамба і дериваційний канал на річці Прут, — розповідали представники проєкту будівництва міні-ГЕС. — Довжина каналу - 770 м. За допомогою цього каналу буде відведена частина води річки Прут через міні-ГЕС і далі вода повертатиметься в річку. Довжина самої греблі становить 150 м, біля неї буде рибовідвід. Потужність цієї міні ГЕС 1500 кВт."
ЯКА СИТУАЦІЯ НАРАЗІ?
19 травня на громадських слуханнях місцеві мешканці виступили проти будівництва ГЕС на річці Прут. Люди занепокоєні ризиком затоплень та зникненням води у криницях у посушливі місяці.
Попри чіткий сигнал від громади, паралельно триває процедура стратегічної екологічної оцінки — тож боротьба за річку продовжується.
ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН?
Саме громади на місцях мають вирішальний вплив. Беріть участь у громадських слуханнях, подавайте зауваження та пропозиції до профільних держорганів та місцевих рад, поширюйте інформацію та залучайте сусідів.
Лише активна позиція небайдужих людей змусить чиновників діяти!