What would you like to search for?

Our News

Використання лісової біомаси: баланс між енергетичними потребами та збереженням природи

Виклики, з якими стикнулася Україна внаслідок російської агресії, безпрецедентні, зокрема вони стосуються й лісової галузі. Ліс це не лише один з вагомих компонентів для відбудови, а й джерело задоволення базових потреб у теплі та енергії. Проте через значну частину енергонеефективного обладнання, ми змушені використовувати набагато більше лісових ресурсів, ніж могли б. Скорочення використання лісової біомаси (дрова, порубкові залишки та відходи деревообробки) — це не лише крок до збереження лісів і протидії зміні клімату, а й можливість покращити енергетичну незалежність та якість життя громад. 

 

“У сьогоднішніх умовах Україні критично важливо перейти до сталого використання лісової біомаси, враховуючи енергоефективні рішення. Це дозволить зменшити тиск на лісові екосистеми, особливо з урахуванням того, що понад 30% лісів зазнали впливу бойових дій. Сьогоднішня подія — це можливість поділитися практиками й напрацюваннями, які допоможуть не лише зберегти цінні ліси, а й сприятимуть формуванню чітких критеріїв сталості для використання біомаси в майбутньому”, — коментує Богдан Вихор, виконавчий директор Всесвітнього фонду природи WWF-Україна.

 

Проєкт “Зменшення використання лісової біомаси в Україні” започатковано для підтримки зеленої та кліматично нейтральної відбудови України — через збереження лісів, зменшення споживання дров і розвиток сталих енергетичних альтернатив. У час війни, на тлі енергетичних викликів і економічного тиску, важливо поєднувати підходи — і до збереження лісів, і до енергетичної безпеки держави.

 

“Проєкт покликаний дослідити, як саме громади використовують лісову біомасу, та показав, що часто на місцях не розуміють суть змін і важливість сталих практик. Ми маємо говорити не лише про проблеми лісового менеджменту, а й пропонувати альтернативні способи забезпечення теплом — щоб пілотні ініціативи не залишались лише проєктами, а ставали реальною практикою для громад”, — коментує Валерія Коломієць, директорка з природоохоронної роботи та ініціатив з відновлення WWF-Україна.

 

У рамках проєкту було підготовлено:
 

  1. У співпраці з ГО Ukraine Support Team аналітичний звіт “Визначення потенційного обсягу зменшення лісової біомаси” — дослідження, що окреслює сучасний стан використання лісової біомаси в енергетичних цілях в Україні та практичні рекомендації для його оптимізації. 
  2. У співпраці з Незалежною національною юридичною компанією Arzinger аналітичний звіт “Правове регулювання заходів з питань підвищення енергетичної ефективності та механізмів фінансування енергоефективних заходів спрямованих на зменшення використання лісової біомаси в Україні”.

Цей проект був фінансований Програмою консультативної допомоги (AAP) Федерального міністерства навколишнього середовища Німеччини для захисту навколишнього середовища в країнах Центральної та Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії та інших країнах, що межують з Європейським Союзом. Він був під наглядом Федерального агентства з охорони природи (BfN) та Німецького агентства з охорони навколишнього середовища (UBA).

Відповідальність щодо змісту даної публікації несуть її автори

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію