The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Менше 1% прісної води — чому вільнотекучі річки критично важливі для життя?
Сьогодні більшість річок втратили свою вільнотекучість через греблі, зарегулювання та зміну ландшафтів. Це загрожує не лише екосистемам, а й нашій здатності забезпечувати свої потреби прісною водою в майбутньому. WWF-Україна працює над тим, щоб зберегти та відновити вільну течію річок. Адже вільнотекучі річки – це ключ до водної безпеки, біорізноманіття та здорового довкілля.
Попри свою важливість, прісна вода є надзвичайно обмеженим ресурсом на Землі.
Хоча вода займає понад 70% поверхні Землі, майже вся вона – солона, і зосереджена в океанах. Прісна вода становить лише близько 3% від усіх водних ресурсів нашої планети. І навіть ця невелика частка здебільшого є важкодоступною для використання.
Понад 68% прісної води "законсервовано" в льодовиках та крижаних покривах. Ще 30% знаходиться під землею, переважно у так званих водоносних горизонтах – підземних шарах водопроникних порід. Саме до них бурять свердловини, щоб забезпечити міста і села прісною водою. Але часто і вони не можуть бути джерелом для питного водопостачання.
То де ж зосереджена основна частка прісної води, яку ми використовуємо? — У річках!
Річки містять менше 1% усіх поверхневих прісноводних ресурсів, але саме вони є головним джерелом води для нас! Саме річки відіграють ключову роль у підтримці біорізноманіття нашої планети.
Однак лише трохи більше третини (37%) із 246 найдовших річок світу досі залишаються вільнотекучими! Греблі та інші штучні перешкоди значно обмежують ті численні екосистемні послуги, які здорові річки можуть нам надавати.
Один із напрямків роботи команди "Вода" WWF-Україна — відновлення та збереження вільної течії річок.
У чому ж краса та цінність вільнотекучих річок?
Лише річки, які не зазнали значного впливу людської діяльності та зберегли свій природний плин, здатні підтримувати крихкий баланс усієї екосистеми:
- Мул, наноси та інші природні матеріали вільно рухаються її течією, створюючи природні руслові форми та забезпечуючи гарну якість води у річці.
- Мігруючі риби, як-от червонокнижні осетрові, можуть безперешкодно переміщатися вздовж течії до нерестовищ.
- Вільна від перешкод річка природно змінює свій рівень, тече в гармонії з природними циклами та відновлює запаси підземних вод.
- Річки, які не стримуються греблями або іншими штучними бар'єрами, природно більш стійкі до зміни клімату.
- Неперервний плин річок створює гармонійне середовище для існування великої кількості видів — риб, ракоподібних, земноводних, птахів та багатьох інших живих істот. Ба більше, річки з'єднують різні екосистеми, що дозволяє тваринам мігрувати та знаходити їжу.
Відновлення вільної течії річок є ключем до досягнення їхнього доброго екологічного стану. Вільнотекучі річки — це не лише вимога національного екологічного законодавства, а й важливе євроінтеграційне зобов’язання України як країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу.
Разом ми можемо зберегти цей безцінний дар природи для майбутніх поколінь!
* Дані: USGS / United States Geological Survey, June 2018