The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Чи була Конференція з відновлення України 2024 сприятливою для зеленого порядку денного? Початкова оцінка
Київ/Відень, 17 червня 2024 року
Конференції з відновлення України (URC) мають на меті посилити міжнародну підтримку відновлення, реконструкції, реформування та модернізації України - можливість для WWF та інших природоохоронних НУО винести на порядок денний питання клімату та біорізноманіття. Після Лугано у 2022 році та Лондона у 2023 році, Берлін приймав URC2024 11-12 червня з рекордною кількістю учасників - 3 400. Цього разу WWF виступав не лише в ролі спостерігача, але й актора. Разом з іншими організаціями громадянського суспільства (ОГС) ми отримали можливість взяти участь у набагато більшій кількості, ніж раніше, як учасники, доповідачі на панельних дискусіях та дебатах, а також як обізнані партнери в переговорах під час кава-брейків з високопоставленими представниками уряду та приватного сектору. WWF послідовно виступав за широке залучення громадянського суспільства, і, здається, організатори URC дослухалися до нашої поради.
Принцип багаторівневого управління, цінність загальносуспільного підходу та залучення місцевих громад неодноразово підкреслювалися під час конференції. Така висока оцінка громадянського суспільства в цілому є одним з позитивних сигналів конференції. Інший - новий акцент на декарбонізації.
Інтерактивна сесія на URC24 про "місцевий вимір"
Висококонцентровані електростанції України, що працюють на викопному паливі, зазнали потужної атаки з боку агресора. Тому не дивно, що заклик громадських організацій до переходу на децентралізовані системи відновлюваної енергетики був набагато чіткіше підтриманий учасниками дискусії, ніж у попередні роки. Об'єкти відновлюваної енергетики не лише допомагають виконувати міжнародні кліматичні зобов'язання та відмовлятися від російських вуглеводневих запасів, але й є менш помітними цілями для військових атак. Енергетична стійкість стала новим модним словом.
Однак, коли понад 50% опалювальних потужностей України зруйновано, а наступна зима вже на носі, забезпечення безпосереднього добробуту людей видається набагато більш нагальним і доречним, ніж обговорення таких питань, як екологічні гарантії для дорожньої інфраструктури або необхідність зміцнення мережі природоохоронних територій країни. Ці теми були відсутні на порядку денному сесій, за одним винятком: панель "Зелене відновлення та Європейський зелений курс для України - екологічно безпечне відновлення та зростання", на якій було оголошено про запуск Платформи дій щодо зеленого відновлення. Платформа має на меті забезпечити експертизу для зеленого відновлення України і була підписана лише кількома хвилинами раніше партнерами-засновниками UNECE, OECD, and UNEP.
Церемонія підписання Платформи дій щодо зеленого відновлення за участі Ольги Стефанішиної, Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, та Віргініюса Сінкявічюса, Комісара ЄС з питань довкілля, океанів та рибальства, серед інших
На цій панелі, присвяченій навколишньому середовищу, Штеффі Лемпке, Федеральне міністерство екології, охорони навколишнього середовища, ядерної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини, та Маргот Вальстрьом, колишній міністр закордонних справ Швеції, підкреслили, що для забезпечення життєво важливих послуг для людей необхідні неушкоджені екосистеми, а не лише сіра інфраструктура; що екологічні проблеми повинні вирішуватися негайно і не можуть бути відкладені на більш пізній етап; або що в Україні є багато рідкісних видів та оселищ, які потребують збереження. Комісар ЄС з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініюс Сінкявічюс, ще один спікер панелі, підкреслив цінність оцінки впливу на довкілля та принципу "не завдавати значної шкоди" як стратегічних пріоритетів. Однак ці надзвичайно важливі повідомлення були почуті лише невеликою кількістю учасників конференції, які відвідали цю сесію в самому кінці довгого конференц-дня.
Справжнім успіхом і надбанням цьогорічної URC став місцевий вимір і Форум відновлення - низка панельних дискусій, тематичних обговорень і стендових презентацій, які привернули увагу до потреб, досвіду і рішень для відновлення на місцевому рівні, а також дозволили встановити контакти з бізнесом, зацікавленим у залученні. Хоча сталий розвиток не був прямо згаданий доповідачами, дискусії торкалися таких потреб, як інтегровані плани розвитку районів, що сприяють збереженню зелених насаджень, цінність відновлюваної енергетики або можливості використання перероблених будівельних матеріалів. Валерія Коломієць, директор проекту WWF в Україні "Відродження України", виступила з доповіддю про екологізацію дорожньої інфраструктури та про те, як WWF та інші громадські організації можуть відігравати роль у зеленому відновленні України.
Валерія Коломієць (ліворуч), директорка програми "Відродження України" WWF в Україні, під час виступу на Форумі відновлення URC 2024
Тим не менш, деякі важливі голоси в цих дебатах були відсутні: керівник Державного агентства з питань відновлення та розвитку інфраструктури України, який подав у відставку за день до початку конференції, а також Віце-премєр міністра з відновлення, якого ще не призначили. Це поставило учасників конференції в глухий кут щодо того, хто насправді сприятиме сталому відновленню економіки за принципом "знизу вгору".
Ще одним аспектом, який постійно згадувався як перешкода на шляху до позитивних змін, був брак потенціалу через те, що багато українців є внутрішньо переміщеними, емігрували або воюють в армії, а також через те, що деякі навички, необхідні для модернізації економіки, ще недостатньо розвинуті. У відповідь на це під час конференції було оголошено про створення Альянсу навичок. Він спрямований на розбудову потенціалу 180 000 українців, які проживають в Україні та за її межами. Екологічні ОГС планують співпрацювати з Альянсом для адвокації включення аспектів сталого розвитку в навчальні програми та розвитку "зелених" навичок загалом.Крім того, заява Європейської Комісії на URC про те, що переговори про вступ до ЄС розпочнуться до кінця червня, дає надію на те, що екологічне законодавство ЄС буде впроваджуватися з більшою нагальністю.
Організатори URC пишаються результатами: під час третьої Конференції з відновлення України було підписано понад 100 міжнародних угод та залучено понад 1 мільярд доларів США для енергетичного сектору. Зелені ОГС змогли представити себе як винахідливих гравців у відновленні України відповідно до Спільної заяви, опублікованої напередодні конференції. Платформа дій щодо зеленого відновлення була започаткована з початковим фінансуванням у розмірі 5 млн. євро, яке пообіцяв надати уряд Німеччини. Однак очікування WWF та партнерів з ОГС, що екологічним аспектам буде приділено більше уваги в рамках програми, не виправдалися.
Представники платформи Bild Ukraine Back Better, які підготували та підписали Спільну заяву.
Наступного року URC відбудеться в Італії. Едмондо Чіріеллі, заступник міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва, дав підстави для оптимізму, коли окреслив початкові теми конференції у 2025 році. На додаток до чотирьох вимірів Берлінської конференції - вступ до ЄС, місцевий рівень, людський вимір та мобілізація підтримки приватного сектору - ми можемо очікувати, що в центрі уваги будуть енергетична стійкість, культурна спадщина України, стійка інфраструктура та сталий розвиток. Партнери WWF та ОГС звернуться до організаторів з рекомендаціями щодо того, як зробити Італійський URC таким, що нарешті надасть довкіллю місце, на яке воно заслуговує, в дискусіях про відновлення України.
Валерія Коломієць, WWF в Україні, директорка програми "Відродження України", та Ірен Луціус, регіональна директорка з охорони природи WWF у Центральній та Східній Європі