Десятка видів для 2010 | WWF ukraine

Десятка видів для 2010

Тигри, білі ведмеді та голубий тунець відкривають список видів тварин, які знаходяться на межі вимирання у 2010 році через все зростаючу загрозу зміни клімату.
WWF склав список з десятка видів, що піддані найбільшій небезпеці у 2010. Ці та багато інших видів ризикують життям більше ніж будь-коли через знищення місць мешкання, браконьєрство та загрози, викликані зміною клімату.

“Ми маємо можливість виштовхнути деякі з найнеймовірніших тварин на планеті з-поза межі знищення”, вважає д-р Річард Діксон, директор WWF Шотландії.

"Ми попереджаємо всіх, кто хоче жити в світі з тиграми, білими ведмедями та пандами, у 2010 році прийняти рішення на користь допомоги спасінню цих дивовижних тварин, що знаходяться під загрозою знищення, поки ще не пізно”.


Тигр

 • Останні дослідження показали, що у дикій природі залишилось всього-навсього біля 3,200 тигрів (Panthera tigris).
 • Тигри зараз займають менше 7% їх природніх територій мешкання, тільки за останні десять років вони зменшилися на 40 %.
 • Постійне вирубування лісу та неприборкане браконьєрство може підштовхнути деякі популяції тигрів до такої ж самої долі, яка спіткала вже вимерлих яванського та балійського родичів тигра у інших регіонах Азії. Тигрів вбивають заради деяких частин їх тіла, які використовуються в традиційній медицині Азії, у той час як їх хутро є надзвичайно дорогим.
 • До того ж, підвищення рівня моря через зміну клімату, погрожує мангровим заростям – місцям мешкання основної популяції тигрів у Бангладешскому та Індійському Сундарбані.
 
  © Staffan Widstrand / WWF
Bengal tiger (Panthera tigris tigris), Bandhavgarh National Park, Madhya Pradesh, India.
© Staffan Widstrand / WWF

Білий ведмідь

 • Арктичний полярний ведмідь (Ursus maritimus) став символом перших жертв, місця мешкання яких щезають через зміну клімату.
 • Багато популяцій білих ведмедів будуть уразливими напротязі цього століття, якщо тенденції потепління в Арктиці проявлятимуться такими ж темпами. Білий ведмідь внесений у Закон про охорону видів, що вимирають (США).
 
  © WWF / Fritz Pöling
A polar bear (Ursus maritimus) wandering the Churchill area of Hudson Bay, Canada.
© WWF / Fritz Pöling

Тихоокеанський морж

 • Арктичні Берингово та Чукотське моря є домівкою для тихоокеанського моржа (Odobenus rosmarus divergens), однієї з останніх жертв зміни клімату.
 • У вересні 2009 року більше 200 загиблих моржів були знайдені на березі Чукотського моря на північно-західному узбережжі Аляски. Ці тварини використовують плавучу кригу для відпочинку, народження та виховання нащадків, а також для захисту від хижаків.
 • З таненням актичних льодовиків тихоокеанський морж страждає від втрати місць мешкання такою мірою, що у вересні 2009 року Управління рибного та мисливського господарства США оголосило, що внесення моржа у Закон про охорону видів, що вимирають (США) є вже поза сумнівом.
 
  © WWF / Fritz PÖLKING
Walrus (Odobenus rosmarus), Wild Ellesmere Island, Nunavut, Canada.
© WWF / Fritz PÖLKING

Магеланів пінгвін

 • Перед магелановим пінгвіном (Spheniscus magellanicus), існуванню якого колись загрожували, в основному, розливи нафти, тепер встає ще більша загроза, тому що риба переміщується разом з тепліючими океанськими потоками, примушуючи птахів запливати все дальше у пошуках їжі.
 • Популяції 12 з 17 видів пінгвінів зараз стрімко зменшуються.
 • У 2009 сотні виснажених чи мертвих магеланових пінгвінів було викинуто на узбережжя біля Ріо-де-Жанейро. Вчені припускають, що зміни у океанських потоках та температурах, що можуть мати відношення до зміни клімату, скоріш за все є причиною переміщення пінгвінів на більше ніж тисячу миль на північ від їх природнього регіону гніздування на південному узбережжі Аргентини.
Penguins are starving due to food loss. 
  © International Fund for Animal Welfare
Penguins are starving due to food loss.
© International Fund for Animal Welfare

Шкірясті черепахи

 • Найбільша морська черепаха та найбільша з нині існуючих рептилій – шкіряста черепаха (Dermochelys coriaceathe), - що виживала на протязі більше сотні мільйонів років, зараз знаходиться на межі вимирання.
 • Останні підрахунки кількості особин показують, що чисельність цього виду зменшується, особливо у Тихому океані, де залишилось всього біля 2,300 дорослих самиць черепах, тобто популяції тихоокеанської шкірястої черепахи ближче до межі вимирання ніж будь-які інші види морських черепах.
 • Популяції атлантичних черепах більш стабільні, але вчені передбачають значний спад через те, що велика кількість дорослих особин потрапляє у прилов та випадково знищується рибальськими суднами.
 • До того ж, підвищення рівня моря та більші температури на узбережжі Атлантики становлять нову загрозу для черепах та їх потомства. Температура гнізда чітко визначає стать нащадків, тому тенденція до підвищення температури зменшує кількість чоловічих особин.
 
  © © WWF / Roger LeGUEN
Tortuga Caná después de nacer
© © WWF / Roger LeGUEN

Голубий тунець

 • Арктичний голубий тунець (Thunnus thynnus) з західної та східної Атлантики та Середземного моря є продуктом для виготовлення найкращого суші.
 • Риболовля голубого тунця - на межі краху, тому що цей вид ризикує повністю зникнути, якщо варварські риболовецькі практики не будуть зупинені. Тимчасова заборона на світову торгівлю голубим тунцем ймовірно дозволить виду, що потерпає від перевилову, відновитися. WWF заохочує ресторани, кухарів, роздрібних торговців та споживачів припинити готувати, купувати, продавати та їсти голубого тунця, що є під загрозою знищення, доки цей дивовижний вид не продемонструє ознаки відновлення.
 
  © WWF / Manu San Félix
Atlantic bluefin tuna (Thunnus thynnus)
© WWF / Manu San Félix

Гірська горила

 • За оцінками вчених гірська горила є підвидом горил, що підданий критичній небезпеці, налічуючи близько 720 особин, що збереглися у дикій природі.
 • Більше 200 гірських горил мешкають у Національному парку Вірунга, що розташований у східній частині Демократичної республіки Конго, на кордоні з Руандою та Угандою. В регіонах навколо парку пройшла війна, яка принесла горилам відповідні загрози, такі як браконьєрство та втрата місць мешкання.
 • Зусилля екологів призвели до збільшення популяції Вірунги на 14% за останні 12 років, у той час як у іншій домівці гірських горил – Непрохідному лісі Бвінді в Уганді – популяція тварин збільшилася на 12% за останнє десятиліття.
 • Не зважаючи на цей успіх, статуc гірських горил залишається уразливим.
Dzanga-Sangha 
  © Chloe Cipolletta
Western lowland gorillas serve an important reproductive function within the forest ecosystem, allowing the dispersal and germination of seeds from the numerous fruit trees they consume. Dzanga-Sangha, Central African Republic.
© Chloe Cipolletta

Метелик монарх

 • Щороку мільйони тендітних метеликов монархів (Danaus plexippus) мігрують з північної Америки до своєї зимової домівки у Мексиці. Добре збережені та захищені ліси високогорної сосни та ялинки в Мексиці є важливим місцем, де монархи виживають у зимовий період. Метелик монарх визнаний біологічним феноменом, існування якого під загрозою.
 • Захист місць його розмноження у Сполучених Штатах та Канаді також є вкрай необхідним для збереження цього мігруючого виду, одного з найдивовижніших природних феноменів на планеті.
 • WWF у співробітництві з Мексиканським фондом збереження природи розробив новітню стратегію збереження та відновлення зимового місця перебування метелика монарха у Мексиці, для захисту метеликів від екстремальних погодних умов та інших загроз.
 • WWF також підтримує місцеві громади для започаткування „дітсадків” для дерев, які потім будуть висаджені у заповіднику метеликів монархів, створюючи у той же час нові джерела прибутку для власників лісів, у яких перебуває метелик.
 
  © WWF / Hannes STRAGER
Monarch butterfly (Danaus plexippus), California, United States of America.
© WWF / Hannes STRAGER

Яванські носороги

 • Внесений у Червоний список (2009) Міжнародного союзу охорони природи як Критично загрозливий, яванський носоріг розглядається як одним з найбільш підданих небезпеці видів великих ссавців у світі, що у дикій природі представлений тільки двома популяціями загальною кількості менше ніж 60 особин.
 • Високо оцінений у традиційній Азіатській медицини, Яванський носоріг також був підштовхнутий до межі зникнення через перетворення лісових місць мешкання тварин на сільгоспугіддя.
 • Спеціально навчені собаки по запаху шукають сліди надзвичайно рідкісного й підданого небезпеці Яванського в'єтнамського носорога, якого, за підрахунками екологів, існуює в природі не більше дюжини. Ці зразки будуть проаналізовані, щоб краще зрозуміти співвідношення статей, а також шанс на виживання цієї малочисельної популяції.
 
  © WWF Greater Mekong Programme
Camera trap photo of the Javan Rhino in the Greater Annamites forest in Vietnam. The Javan rhino is perhaps the most threatened large mammal in the world, with only two populations known to exist in the wild.
© WWF Greater Mekong Programme

Велика панда

 • ЇЇ лісове місце мешкання у гірських регіонах на південному заході Китаю стало фрагментованим, створюючи безліч маленьких і ізольованих поселень.
 • WWF активно бере участь у збереженні великої панди вже майже три десятиліття, працюючи з Китайським урядом, щоб захистити місця мешкання тварин шляхом створення заповідних територій і допомоги місцевим громадам стати менш залежним від лісових ресурсів.
 • Більш ніж половина територій, де мешкають панди, зараз знаходяться під захистом, а також встановлені коридори, що з’єднують ключові популяції великої панди. Але біля 1,600 особин диких панд мешкають у більш ніж 20 географічно відокремлених областях, у той час як розвиток інфраструктури посилюється, тому необхідно зробити ще дуже багато, щоб зберегти цей вид у дикій природі.
pandas 
  © Bernard DE WETTER / WWF
Giant Panda in a tree. Wolong Panda Reserve, Sichuan Province, China
© Bernard DE WETTER / WWF