Свято для народу - свято для природи! | WWF ukraine

Як відсвяткувати Новорічні свята з мінімальною шкодою для довкілля

Наближаються такі улюблені українцями свята, як Новий рік і Різдво, а разом з ними - гарний настрій, час, із задоволенням проведений в колі родини й друзів, а також безліч подарунків і сюрпризів. Але, зробивши подарунки близьким, не забудьте подбати й про довкілля. Нехай свято для народу буде святом і для природи!

Виявляється, можна святкувати Новий рік з мінімальними збитками для довкілля. Дізнайтеся, як це зробити, з наших "зелених" порад! І не забудьте поділитися інформацією з Вашими близькими та друзями! А також, допоможіть всім українцям дізнатися про "зелені" свята, розмістивши інформацію чи банери з посиланням на сторінку кампанії "Свято для народу - свято для природи!" на Ваших блогах та сайтах. 
 

"Зелені" поради до новорічних свят:

-    Купуйте ялинку у горщику. Прикрасьте її для свята, а потім виставте на балкон або у двір, поки не настане слушна мить для посадки у відкритий ґрунт. Вона буде коштувати дорожче, але після свят ялинку можна висадити в найближчому парку або сквері (за узгодженням із владою), або на Вашій дачі чи фазенді. Читайте поради, як правильно поводитися з ялинкою в горщику.

-    Поцікавтесь, чи вирощено ялинку в горщику в українських розсадниках. Часто вони імпортуються з-за кордону і тому є породами хвойних дерев, які не зростають в Україні. Згодом вони навряд чи виживуть у наших умовах. Штучна ялинка не є гарною альтернативою. При виробництві штучних ялинок спалюється викопне паливо, крім того, рано чи пізно ялинка вийде з ладу й Вам доведеться купувати нову.

-    Якщо Ви все ж таки вирішили купити зрубану ялинку, не підтримуйте браконьєрів.  Всі офіційно спиляні дерева позначаються лісниками за допомогою спеціальної бирки з вигравійованим лазерним штрих-кодом, яка розміщується на нижній частині стовбура ялинки. Зрубані браконьєрами дерева бирки не мають.

-    Також, як альтернативу для прикрашання житла можна використати не всю ялинку, а ялинові гілки. У цьому випадку Ви одержуєте атрибут Нового року, ялиновий аромат у будинку, а саме дерево залишається живим. Ялинові гілки, зазвичай, є побічним продуктом законних санітарних рубок.

-    Імпровізуйте! Споруджуйте новорічне дерево з підручних предметів, наряджайте гірляндами кімнатні рослини або прикрасьте ялинку на подвір'ї. Ялинка як обов'язковий атрибут Нового року - штучно придуманий і нав'язаний нам обряд. З давніх давен українці на Різдво ставили дідуха - сніп жита чи пшениці, що символізував добробут, мир та злагоду в родині.

-    Найпростіший спосіб привітати друзів з Новим роком - відправити листівки в мережі Інтернет, це заощаджує папір і вимагає мінімальних витрат енергії. Надсилайте вітальні листівки WWF (можна скачати справа). У крайньому випадку, відправте новорічні листівки з переробленого паперу або такі, що підтримують якусь шляхетну справу. Утилізуйте їх після свят.

-    Розрахунки показують, що продукти для різдвяної вечері в Західній Європі подорожують в цілому близько 40 тисяч кілометрів до прибуття до столу. Товари, які продаються в Україні, ймовірно, подорожували менше. У будь-якому разі краще купувати продукти, які виробляються в нашій країні, не упаковані надмірно і є типовими для українського зимового сезону.

-    Купуйте ікру на новорічний стіл відповідально. Наприклад, чорна ікра має бути вирощена виключно в аквакультурі.

-    Якщо Ви хочете покататися на лижах або сноуборді у святкові дні, уникайте схилів, вкритих штучним снігом. Його виробництво вимагає багато енергії. Використовувана вода збирається в спеціальні резервуари. Останні дослідження показують, що це зменшує частоту й інтенсивність опадів у регіоні. Тобто, що більше в регіоні виробляється штучного снігу, то рідше там іде дощ. Іноді штучний сніг містить хімічні речовини, які навесні змиваються вниз у долину, у містах же водопроводи часто беруть воду з гірських районів.

-    При покупці електроприладів у подарунок, вибирайте найекономніший клас А+. Стереосистеми й телевізори можуть не відключатися повністю, а залишатися в "режимі очікування". У цьому режимі вони витрачають 40% від їхнього нормального споживання енергії. У Великобританії тільки телевізори в режимі stand-by витрачають електроенергії на 75 млн євро на рік.

-    Даруйте потрібні подарунки зі змістом. Якщо Вам подарували щось непотрібне - не викидайте це. Можливо, знайдеться людина, якій цей подарунок буде до вподоби.

-    Уникайте подарунків на батарейках. Вони погано утилізуються, а також дають менше енергії, ніж використовується при їхньому виготовленні. Набір акумуляторів, що можна перезаряджати, з легкістю замінить батарейки.

-    Не забудьте утилізувати упакування. Зберігайте папір від подарунків, його можна використати повторно.

 

WWF бажає Вам веселого Нового року й Різдва! І не забудьте про наші "зелені" поради!

 
    © WWF
Вітаємо з Новим роком та Різдвом Христовим!
© WWF
 
    © Forestry of Ukraine
Шукайте на ялинках офіційну бирку Лісгоспу.
© Forestry of Ukraine

Поради для ялинок у горщиках

   Ялинка в горщику краще, ніж зрубана або штучна. У Вашому будинку на свята буде аромат природи, а потім дерево буде висаджено в сквері або на дачі.

    Щоб дерева прижилися, необхідно дотримуватися певних процедур. Не рекомендується висаджувати дерева більше, ніж за два тижні до настання тепла. Восени й узимку ялинки перебувають у стані спокою, але при тривалому перебуванні при кімнатній температурі вони "прокидаються".

    Краще ставити дерево вдалині від джерел тепла. Відразу після Нового року його можна винести й висадити, за умови, що ґрунт не замерз.

    Викопайте в ґрунті отвір трохи більших, ніж розмір горщика.
Видаліть гілки в нижній частині дерева. Так ялинці буде легше після посадки. Обережно вийміть ялинку з горщика разом із землею, намагаючись не пошкодити корені. Помістіть корені разом з землею у підготований отвір. Нагорніть ґрунт до першої нижньої гілки, що залишиться. Якщо ґрунт сухий, добре полийте дерево.

    Якщо ґрунт одразу ж після свят замерзлий, виставте дерево в горщику на балкон або у двір. Почекайте потепління достатнього, щоби
ґрунт добре розмерзся, й тоді посадіть ялинку. Не чекайте, поки стане занадто тепло, оскільки ялинка вийде зі стану спокою і їй буде важче вижити після посадки.

Щасти!

Christmas Panda
© Christmas Panda © WWF International

Всесвітній фонд природи вітає всіх українців з Новим роком та Різдвом Христовим і бажає веселих свят!

Panda on the snow.
© © - © -

Didukh - traditional Ukrainian Christmas decoration
© © Ukrajinski tradytsiji © Ukrajinski tradytsiji

Macaca fuscata snow monkey- Nagano Japan
© © Nagano Japan COP10 © Nagano Japan COP10

Sunset and snowed under tree. Lapland in WInter, Finland.
© © WWF / Krista Sormunen © WWF / Krista Sormunen

Amur tiger lying in the snow.
© Amur tiger lying in the snow. © WWF/Kevin Schafer

Lynx lynx
Eurasian lynx, on a rock in the snow, Bayerischer Wald National Park, Germany.
© Lynx lynx Eurasian lynx, on a rock in the snow, Bayerischer Wald National Park, Germany.  © Roger Leguen / WWF

Little monkey with snowball
© © WWF © WWF