What would you like to search for?

Our News

WWF та Interpol посилюють протидію правопорушенням у лісовому секторі Центральної та Східної Європи та наполягають на оновленні національних лісових стратегій

WWF та Interpol розпочали створення партнерської мережі, яка об’єднає державні правоохоронні органи, природоохоронні організації, експертів з лісових питань для оновлення механізмів протидії лісовій злочинності та впровадження сталого використання лісу в 6 країнах Центральної та Східної Європи.

За даними Interpol, що були озвучені на вересневій зустрічі сторін проекту в Києві, екологічна злочинність є третьою у світі за фінансовими показниками і 2018 року складала 110-281 мільярдів доларів. З них від 51 до 152 мільярдів становить саме лісова злочинність та незаконні вирубки.  

"Злочини проти природи, до числа яких входить і лісова злочинність, є міжнародною проблемою. Ми розпочали проект "EU ISF Forestry Crime" за підтримки Європейського Союзу, аби об’єднати досвід правоохоронних органів Interpol з досвідом природоохоронних експертів WWF та регулюючих, правоохоронних і судових органів країн Центральної та Східної Європи у боротьбі з лісовою злочинністю", пояснює Йоханнес Захнен з WWF Німеччина. 

За його словами, результати цієї спільної роботи слугуватимуть основою для тренувань поліції, митниці, екологічних органів, прокуратури та суддів у країнах регіону і оновленню лісового законодавства країн-учасниць.

За даними Interpol, порушення, пов’язані з деревиною, відбуваються по всьому ланцюгу виробництва та постачання, зокрема під час рубок (із порушенням дозволів або без дозволів, на території, що має охоронний статус, або рубка захищених порід), транспортування, переробки та експорту  (наприклад, за фальсифікованими документами). Правоохоронці також фіксують випадки сприяння незаконним вирубкам з боку посадовців, ухилення від сплати податків та відмивання грошей.

"Проект EUISF Forestry Crime розроблений спеціально для боротьби з корупцією в лісовому секторі. Робота Інтерпол зосереджена на міжвідомчому підході для більш ефективного вирішення проблеми злочинності в лісовому господарстві за допомогою посиленого реагування з боку правоохоронних органів з метою більш суворого дотримання нормативних актів Європейського союзу щодо деревини. Однією з наших основних цілей є підвищення обізнаності про організовану злочинність, що діє в лісовому секторі, і щод злочинці, які отримують величезні вигоди у цьому злочинному секторі, зіткнулися з більш високими ризиками і вироками, пояснює співробітник кримінальної розвідки у Відділі екологічної безпеки Interpol Саша Браун.

У протидії лісовій злочинності експерти Interpol використовують міжвідомчий підхід, тому слідчі дії відбуваються на різних рівнях: від фізичного спостереження та аналізу документації до застосування криміналістичних технологій для визначення походження деревини. З колегами в Україні та країнах Східної Європи інтерполівці голові ділитись не тільки своїми технологіями, але і підтримувати правоохоронні органи у розслідуваннях.

На вересневій зустрічі сторін представникам українських державних органів, пов’язаних з протидією лісовій злочинності, були представлені новітні підходи для визначення нелегальної деревини. Це, зокрема ДНК та ізотопні дослідження, які дають чіткі дані про походження матеріалу.

"Коли нелегально зрубана деревина потрапляє на ринок, складно довести, звідки вона походить, особливо якщо її супроводжують підроблені документи. Криміналістичні ж методи повністю незалежні від документації, тому що використовують інформацію з самої деревини - на рівні ДНК та ізотопів, а це підробити неможливо, - пояснює Йоханнес Захнен, З маленького шматка дерева в лабораторії ми можемо отримати досить багато інформації – наприклад, що це за вид деревини, з якого регіону вона походить. Цей інструмент значно підсилює роботу правоохоронців, прокуратури та суддів. Результати цих досліджень можуть ставати підґрунтям для звернення зі скаргами у правоохоронні органи".

Деякі з новітніх методів дослідження в Україні можуть використовувати вже сьогодні, наприклад, аналіз супутникових знімків та аналіз ДНК та ізотопів деревини. 

"Під  час реалізації проекту “Лісова варта” наші експерти виявляли місцерозташування незаконних вирубок лісу за допомогою різночасових космічних знімків тої території, на яку вказували місцеві активісти. Використовуючи метод порівняльного аналізу знімків, повидільно-квартальних карт лісів та офіційно надані дозволи на вирубку (лісорубні квитки) наші українські експерти та правоохоронці змогли задокументувати час здійснення правопорушення, а Держекоінспекція  нарахувати збитки за результатами польових вимірів. Справа вже другий рік перебуває на розгляді у суді. Однак для ефективної роботи у цьому напрямку нам ще належить змінити існуючі функції охорони, контролю і адміністрування у лісовій галузі", розповідає Дмитро Карабчук, експерт лісового напрямку WWF Україна. 

Утім, впровадження та використання найновіших криміналістичних методів є недостатнім для подолання лісової злочинності в регіоні, оскільки існує недосконалість національних законодавств та стандартів в сфері лісового управління. Усвідомлюючи це, Європейський союз і окремі країни Центральної та Східної Європи готові посилити власні лісові закони і правозастосування. У цьому процесі вони також зможуть спиратися на аналіз наявних прогалин у національних законодавствах і рекомендації партнерської мережі проекту WWF та Interpol "EU ISF Forestry Crime".

За оцінкою екологічної неурядової організації Client Earth, тільки в ЄС 28 країн мають відкоригувати своє законодавство для впровадження спільних дієвих методів впливу на правопорушників. Зокрема, в питаннях пропорційності штрафних санкцій. Так, за одне й те саме порушення деякі країни стягують до 100 тисяч євро, інші понад мільйон євро.

------------------ 

Лісовий напрямок WWF Україна спрямований на покращення управління лісами локально і на загальнонаціональному рівні, через впровадження принципів сталого лісового господарства. Раціональне і невиснажливе використання лісових ресурсів дозволяє зберігати біорізноманіття і розвивати економічний потенціал лісів через їхнє відновлення.

Діяльність Фонду покликана зберегти цінні з точки зору біорізноманіття ділянки лісів України (праліси, квазіпраліси або природні ліси, ліси в межах заповідного фонду або ті, що є місцем проживання рідкісних видів тварин або рослин) та забезпечити відповідальний менеджмент решти лісів.
© Irina Kostenko / WWF Україна
Порушення, пов’язані з деревиною, відбуваються по всьому ланцюгу виробництва та постачання
© Interpol
Ланцюжок постачання деревини
© WWF Ukraine
Результати цієї спільної роботи слугуватимуть основою для тренувань поліції, митниці, екологічних органів, прокуратури та суддів у країнах регіону

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію