Оновлений методичний посібник з ідентифікації старовікових лісів і пралісів | WWF ukraine
Оновлений методичний посібник з ідентифікації старовікових лісів і пралісів

Posted on 06 September 2017

Друге, доповнене видання
Нещодавно підписаний Президентом України Закон № 4480 про збереження пралісів надає нові можливості в сфері охорони унікальних лісових ділянок у Карпатах. Однак наскільки ефективно буде збережено праліси та старовікові ліси (квазі-праліси), залежить від підзаконних актів, перш за все – методики, за якою визначатимуть, які ділянки належать до старовікових лісів і пралісів, а які – ні.

WWF в Україні разом з Інститутом екології Карпат НАН України, Науково-дослідним інститутом гірського лісництва та іншими організаціями розробили методику ідентифікації пралісів і старовікових лісів. Вона повністю базується на критеріях, прийнятих в рамках Карпатської конвенції, а її ефективність експерти WWF та інших організацій  випробували на практиці. Використовуючи цю методику, за підтримки компанії IKEA та Фонду Міхаеля Зуккова станом на 1 липня 2017 року в Українських Карпатах вже виявлено майже 63 тис. га старовікових лісів, зокрема майже 31 тис. га пралісів. Масштабні обстеження лісів тривають і зараз, ними охоплено більше, ніж 217 тис. га лісів.  Розташування виявлених ділянок та їхні характеристики можна переглянути на мапі http://gis-wwf.com.ua/

Щойно вийшло друком друге, доповнене видання методики, яке містить поетапний опис процесу ідентифікації старовікових лісів та пралісів, порівняльні й довідкові таблиці, бланки, які можна використовувати під час польових досліджень, тощо. Як і попереднє, це доповнене видання буде найближчим часом передано Міністерству екології та природних ресурсів для затвердження і подальшого використання.

Праліси та старовікові ліси – недоторкані ділянки, які існують і розвиваються під впливом природи. Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі проти несприятливих впливів, забезпечують надзвичайно важливі екосистемні послуги (регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження унікального біорізноманіття та виняткових естетичних, еко-освітніх цінностей тощо), котрі не в змозі повноцінно надати господарські ліси. Після знищення, праліси неможливо відтворити. Сподіваємося на швидке затвердження методики Міністерством екології та природних ресурсів і надання виявленим пралісам і старовіковим лісам належного охоронного статусу.
Virgin or old growth forests are untouched by humans, the last places where nature survives in its pure state.
Праліси - останні місця на Землі, де природа залишилась недоторканою людиною
© Mircea Struteanu